Leclerc ocupă pole-ul înaintea coechipierului său de la Ferrari, Sainz, în prima sesiune de calificări de la Marele Premiu de la Miami | Formula 1®

Charles Leclerc a luat pole position într-o luptă impresionantă pentru pole position în prima sesiune de calificări a Marele Premiu de la Miami, rivalul său pentru titlu, Max Verstappen, mulțumindu-se cu locul trei pe grilă, în timp ce Carlos Sainz a susținut o dublă Ferrari.

Leclerc a triumfat în primele două sesiuni de calificări, dar Verstappen s-a apropiat, stabilind un final de tribună în top-10. Q3 l-a văzut pe campionul în exercițiu luând pole-ul provizoriu, dar Leclerc l-a întrecut cu un timp final de 1m28.796s, cu Sainz în urmă cu 0.190s.

CUM s-a întâmplat: toată acțiunea de calificare pentru Marele Premiu de la Miami

Verstappen a făcut o greșeală în ultimul său tur rapid și a fost în cele din urmă al treilea, la doar 0,005 secunde în spatele lui Sainz, în timp ce coechipierul său de la Red Bull, Sergio Perez, a ocupat locul patru.

Valtteri Bottas, un nou motor Ferrari din Alfa Romeo, a fost predat cu locul 5, în fața lui Lewis Hamilton de la Mercedes, care a fost al șaselea, în ciuda faptului că a trebuit să conducă un tur rapid final în Q1 pentru a evita eliminarea.

1:29.475

Pierre Gasly și Yuki Tsunoda au ajuns în Q3 pentru AlphaTauri, francezul calificându-se pe locul șapte, iar pilotul japonez pe locul nouă. Printre aceștia s-a numărat și Lando Norris, al optulea în calificări, în ciuda faptului că a ajuns pe locul trei în Q2. Lance Stroll a completat top 10 pentru Aston Martin.

Fernando Alonso de la Alpine a ratat Q3 în P11, înaintea lui George Russell de la Mercedes, care s-a confruntat cu un marsuin grav în Q2, în timp ce Sebastian Vettel a fost dezamăgit să ocupe locul 13 pentru Aston Martin. Problemele lui Daniel Ricciardo la schimbarea vitezelor l-au făcut să coboare pe locul 14 pe grila McLaren, în timp ce Mick Schumacher a fost ultimul în Q2, terminând sâmbătă pe locul 15.

Coechipierul său Haas Kevin Magnussen (P16) a ratat Q2 cu o zecime, iar Zhou Guanyu de la Alfa Romeo a ocupat P17 după ce a fost compromis de trafic în ultima sa cursă rapidă. Niciunul dintre piloții Williams nu a reușit să iasă din Q1, Alex Albon luând locul 18 și Nicholas Latifi 19.

Esteban Ocon a renunțat la calificări după accidentul din FP3 și este probabil să înceapă Marele Premiu de duminică din pit-lane.

Urmărește GP Miami în direct pe F1 TV Pro cu camere exclusive de bord, emisiuni înainte de cursă și emisiuni tehnice. Transmiteți live fără reclame pe dispozitivul dvs. preferat cu F1 TV Pro. Abonați-vă acum

Calificări la GP de la Miami 2022: Leclerc ocupă pole position, în timp ce Ferrari sigilează blocarea primului rând

CA UN PAS

Î1: Leclerc atacă primul și Hamilton evită eliminarea surpriză

Miami a avut încă o mulțime de dramă de oferit după trei sesiuni de antrenament pline de acțiune, Esteban Ocon fiind absent de la calificări după accidentul din FP3, ceea ce înseamnă că vor fi 19 piloți care vor participa la prima sesiune de calificări din Marele Premiu de la Miami, Miami.

Verstappen a stabilit punctul de referință la începutul Q1, dar timpii au scăzut, Charles Leclerc l-a eclipsat în top cu un timp de 1m29.474s, pilotul Red Bull îmbunătățind apoi pe locul secund cu 0.362s. Carlos Sainz a fost al treilea, la șase zecimi în spatele coechipierului său, în timp ce Pérez a fost al patrulea, încă două zecimi.

Lewis Hamilton a abandonat primul său efort și a fost eliminat într-o tură ulterioară de limitele de pistă, punându-l pe pilotul Mercedes în zona de drop cu timpul scurs. Dar a sărit de la P18 la P5 cu ultimul său efort, iar Fernando Alonso de la Alpine i s-a alăturat și în Q2 cu un zbor târziu pentru P6.

Hamilton a evitat o sperietură în Q1 cu un efort aerian final, totul sau nimic

Lance Stroll a fost surprinzător pe locul șapte pentru Aston Martin, ținând înapoi un Yuki Tsunoda rapid cu jumătate de zecime, în timp ce George Russell (P9) de la Mercedes și pilotul McLaren Daniel Ricciardo au completat top 10.

Mick Schumacher, Sebastian Vettel, Lando Norris și Pierre Gasly au reușit toți să iasă din Q1 împreună cu pilotul Alfa Romeo, locul 15, Valtteri Bottas, finlandezul în detrimentul lui Kevin Magnussen de la Haas.

Alături de Magnussen, începătorul frustrat al Alfa Romeo Zhou Guanyu, care a fost salvat de la ultimul efort din cauza traficului, a fost eliminat, la fel ca și piloții Williams Alex Albon (P18 din cauza încălzirii insuficiente a anvelopelor) și Nicholas Latifi (P19).

Eliminați: Magnussen, Zhou, Albon, Latifi

1395798190

Zhou a fost frustrat de trafic; Bottas a ajuns în Q2 când Magnussen a pierdut

Q2: Leclerc crește presiunea când izbucnește tumultul de la mijlocul terenului

Au rămas cincisprezece piloți, Ferrari deținând conducerea față de Red Bull, cu aderența și tensiunea crescând în egală măsură. Ambele Ferrari au apărut cu softuri uzate; ambii Red Bull pe noi softuri pentru a începe sesiunea. Primele incursiuni l-au văzut pe Verstappen în frunte cu un timp de 1m29.202s și pe Pérez pe locul al doilea cu 0.471s, Ferrari cu o jumătate de zecime în spatele treilea și al patrulea.

În zona de retrogradare provizorie se aflau Stroll, Schumacher, Vettel, Ricciardo și Russell, care au căzut înapoi în două încercări cu mașina lovind puternic. Cu șase minute până la final, Russell era încă P15 fără un timp pe bord; Ricciardo a ocupat locul 14 datorită unei probleme de schimbare a vitezelor în poală.

În cursele ulterioare, pachetul avea să se amestece, Scuderia a revenit pentru a-l vedea pe Leclerc din nou în frunte cu un timp de 1m29.130s, Verstappen acum cu 0.072s în urmă. Norris a sărit pe locul 3 cu un volant întârziat, la 0,504 secunde, lăsându-l pe Pérez pe locul 4 și pe Sainz pe locul 5.

Bottas a urcat pe locul șase în fața fostului său coechipier Hamilton, în timp ce Stroll și-a asigurat Q3 pentru prima dată de la GP Turciei, pe locul 8. Duo-ul lui AlphaTauri, Tsunoda (P9) și Gasly (P10), a ajuns și el în Q3.

Asta a însemnat că Alonso (care s-a simțit împiedicat de compatriotul Carlos Sainz) a ratat cu doar 0,032 secunde, iar Russell a terminat pe locul 12 în mijlocul unui marsuin sever, cu încă 0,013 secunde față de dubla campioană. Deși Vettel s-a îmbunătățit, a fost la doar patru sutimi înapoi pe locul 13, după ce a greșit la chicană. Ricciardo a reușit să reușească doar locul 14, deoarece a întârziat să urce pe pistă pentru ultima sa cursă, în timp ce Schumacher a completat top 15 pentru Haas.

Eliminați: Alonso, Russell, Vettel, Ricciardo, Schumacher

1395957576

Ricciardo și Russell au ratat Q3 cu probleme separate

Q3 – Verstappen și Leclerc se ciocnesc și Sainz intră în luptă

Finalele 10 au fost formate din șapte echipe, doar Haas, Williams și Alpine au ratat Q3. Și când Verstappen s-a apropiat de Leclerc, aceasta părea a fi prima poziție pe care liderul campionatului o putea pierde.

Cu toate acestea, eforturile timpurii l-au văzut pe Verstappen să ajungă pe locul 1 cu un timp de 1m28.991s, cu Leclerc la doar 0.064s în derivă și Sainz cu 0.080s în lupta pentru polul provizoriu. Primul efort al lui Perez l-a adus o jumătate de secundă înapoi în P4.

Tensiunea a fost la apogeu în ultimele tururi de zbor din Q3, Perez ia permis lui Verstappen să treacă în timp ce perechea Red Bull se pregătea. Verstappen era acum pe scaunul șoferului de stâlp.

Leclerc s-a îmbunătățit în Sectorul 1, a postat un al doilea sector violet, dar nu a putut să se îmbunătățească în al treilea. Cu toate acestea, asta ar fi suficient pentru un eventual timp de 1m28.796s și pole position, când un Verstappen frustrat a făcut o greșeală și a renunțat la efortul său final.

Sainz a ajuns pe locul doi, spaniolul i-a refuzat lui Verstappen un start în primul rând și a asigurat un Ferrari unu-doi la Miami, olandezul coborând pe locul trei în fața coechipierului Perez.

Bottas a completat primele cinci în fața lui Hamilton, în timp ce Gasly a ocupat locul șapte. Și în ciuda eroismului său în Q2, Norris s-a mulțumit cu P8. Tsunoda (P9) și Stroll vor începe în top 10 pentru Marele Premiu inaugural de la Miami.

1395955402

Leclerc a livrat al treilea pol al sezonului la Miami

citat cheie

„Este uimitor să fii aici în SUA și să vezi cât de mult a crescut sportul în ultimii ani și să vezi atât de mulți oameni în tribune. Ne motivează cu siguranță și sunt și mulți fani Ferrari. Este uimitor. Deci ultimul weekend nu a fost foarte bun pentru mine, am făcut o greșeală în cursă, dar a mers bine astăzi, așa că suntem pe pole și trebuie să terminăm treaba mâine.

„[Red Bull] suntem extrem de rapizi în linie dreaptă, suntem rapizi în viraje și va fi o provocare dificilă mâine, să sperăm că vom ieși înainte” – Charles Leclerc, Ferrari

Ce urmeaza?

Primul Grand Prix de la Miami are loc duminică, la ora locală 15:30, cu Leclerc conducând coechipierul Sainz în primul rând înaintea lui Verstappen și Perez. Nu ratați, mergeți la CENTRU DE CARIERĂ pentru a vedea cum puteți surprinde toată acțiunea și rămâneți mereu conectat la F1.com.